Nakon pomnog istraživanja zaključili ste da je d.o.o./j.d.o.o. oblik društva koji najbolje odgovara vašim potrebama. No, tek je sad pred vama pravi problem; otvaranje društva…

Stupanjem na snagu Pravilnika o načinu upisa u sudski registar (NN 22/12) putem usluge e-Tvrtka omogućeno je elektroničko osnivanje društva s ograničenom odgovornošću iz bilo kojeg javnobilježničkog ili HITRO.HR ureda u Republici Hrvatskoj.

POSTUPAK REGISTRACIJE DRUŠTVA:

  1. ODABIR IMENA DRUŠTVA – Odabir imena društva može biti znatno kompliciraniji korak nego što se na prvi pogled čini. Prvo treba provjeriti da na Trgovačkom sudu koji je nadležan za vašu registraciju nije registrirana tvrtka s istim ili pretjerano sličnim nazivom jer će vam ga inače zasigurno odbiti te cijeli postupak morate ponavljati. Predlažemo da se pri odabiru imena koristite portalom sudreg.pravosudje.hr. Na njemu putem tražilice možete odabrati nadležni Trgovački sud te unutar njega pretraživati postojeća registrirana imena društva prema ključnim riječima. Postoje i određena pravila pri odabiru imena društva, no o njima ćemo detaljnije u narednim postovima,
  2. ODLAZAK JAVNOM BILJEŽNIKU – Obrazac Po (Prijava za upis u sudski registar) te neke njene priloge treba ovjeriti javni bilježnik. Trebaju biti prisutni svi osnivači te ponijeti svoje osobne iskaznice (ili putovnice ukoliko je riječ o stranim državljanima). Ukoliko još niste sasvim sigurni kojom ćete se djelatnošću točno baviti, otvorite sljedeći dokument: NKD 2007. i iz njega izvucite djelatnosti s kojima se želite baviti. Važno je napomenuti da odaberete sve moguće djelatnosti koje će vam zatrebati.  S obzirom da zakonom nije ograničen broj djelatnosti koje možete registrirati, preporučujemo da izvučete što je više moguće, jer se naknadno ubacivanje djelatnosti naplaćuje. Nakon ovjere, javni bilježnik sve dokumente šalje elektroničkim putem u najbliži HITRO.hr ured ili ih možete osobno odnijeti. Ukupan trošak javnog bilježnika iznosi oko 500,00 kn.
  3. UPLATA PRISTOJBI – Uplatnice za uplatu osnivačkog pologa i sudskih pristojbi dobit ćete u HITRO.HR uredu. Nakon izvršenih uplata, HITRO.HR će kompletirati Vaš predmet i proslijediti ga na nadležni Trgovački sud elektroničkim putem ili predati papirnu dokumentaciju ukoliko nisu ispunjeni uvjeti za elektroničku predaju. Ukoliko je dokumentacija koja je odaslana elektroničkim putem ispravna i potpuna, Trgovački sud će u roku od 24 sata izvršiti upis društva u Sudski registar te elektroničkim putem dostaviti u HITRO.HR ured Rješenje o osnivanju i Potvrdu o OIB-u novoosnovane tvrtke. Međutim, u slučaju kada se na Trgovački sud predaje dokumentacija u papirnom obliku, rok za upis društva u sudski registar je 5 dana te se Rješenje o osnivanju društva i Potvrda o OIB-u od strane ureda HITRO.HR podiže u papirnatom obliku na Trgovačkom sudu.
  4. DRŽAVNI ZAVOD ZA STATISTIKU – U HITRO.HR uredu dobit ćete i ispuniti RPS obrazac koji je potreban za dobivanje Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti Državnog zavoda za statistiku odnosno, dodijelit će vam se matični broj i šifra glavne djelatnosti. Naravno i ovdje treba uplatiti sudske pristojbe od 55,00 kn. HITRO.HR će automatski po preuzimanju Rješenja o osnivanju ishoditi Obavijest Državnog zavoda za statistiku elektroničkim putem, u roku od jednog radnog dana. Rješenje o upisu u sudski registar i Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti s upisanim matičnim brojem preuzet ćete na šalteru servisa HITRO.HR.
  5. IZRADA PEČATA I OTVARANJE POSLOVNOG RAČUNA – Iako je donesen prijedlog o ukidanju potrebe za izradom pečata u RH, taj prijedlog nikad nije proveden u službeni akt, stoga i dalje preporučamo izradu pečata. Trošak izrade je oko 200,00 kn ( ovisno o veličini, složenosti dizajna i boji). Otvaranje računa može se ugovoriti na šalteru servisa HITRO.HR (u onim bankama za koje FINA obavlja poslove otvaranja računa ili posreduje u obavljanju tih poslova) ili direktno u poslovnici željene banke. Ponesite pečat, osobnu iskaznicu, presliku Rješenja o upisu u sudski registar (original na uvid) te na uvid Obavijest o razvrstavanje DZS-a.
  6. PRIJAVA DRUŠTVA POREZNOJ UPRAVI – Zadnji korak je prijava društva Poreznoj upravi za što je zakonski rok 8 dana od osnutka druđštva. Ponesite Rješenje o upisu u sudski registar, Obavijest o razvrstavanju po NKD-u, Ugovor o vođenju poslovnog računa, Ugovor o vođenju poslovnih knjiga (ili izjavu o samostalnom vođenju računovodstva), Ugovor o najmu poslovnog prostora te izjavu da od osnutka do prijave u Poreznu upravu nije obavljana djelatnost niti su izdavani računi. Tijekom prijave odlučujete se o ulasku ili neulasku u sustav PDV-a.

Ukoliko imate zaposlenike, potrebno je također prijaviti društvo na mirovinsko i zdravstveno osiguranje i to u zakonskom roku od 15 dana od početka obavljanja djelatnosti. No kako pri osnivanju d.o.o-a i j.d.o.o.-a često u početku nema zaposlenika, taj se korak uvijek stigne i naknadno odraditi (ukoliko dođe do potrebe za zapošljavanjem).

Nadamo se da smo barem djelomično olakšali proces istraživanja i promišljanja vezano uz osnivanje društva te razriješili eventualne nedoumice. S obzirom da je tematika kompleksna, za dodatna pitanja ili eventualne nedoumice slobodno nam se obratite putem naše facebook stranice https://web.facebook.com/NexusUsluge ili putem maila nexus@nexus-usluge.hr.

Puno uspjeha u vašem poslovanju, želi vam Nexus Usluge j.d.o.o.